Aktivizam uzvraća udarac — Od Beljarice do Južne Australije

Activism works. See you on the streets.

“Aktivizam radi. Vidimo se na ulicama.” su reči kojima je švedska klimatska aktivistkinja Greta Thunberg pozvala sve zabrinute građane i građanke planete Zemlje da izađu na globalni klimatski štrajk održan 20. septembra 2019. godine.

I ako mu treba vremena, aktivizam zaista radi.

Najskoriji rezutati klimatskog aktivizma su neverovatni, a u ovom tekstu ćete pročitati samo o njih nekoliko.

1. Norveška kompanija Equinor odustaje od planova za bušenje nafte u Velikom australijskom zalivu

Protesti kod Velikog australijskog zaliva. Izvor: The Guardian

Posle kompanija Chevron i BP, još jednoj naftnoj kompaniji osujećeni su planovi za bušenje nafte u Velikom australijskom zalivu. Norveški Ekvinor povukao je 200 miliona dolara vredan plan za projekat ispumpavanja nafte iz dubina zaliva.

Kako?

Od kad su najavljeni radovi ove kompanije (kao i u prethodna dva slučaja) građani i građanke Južne Australije nisu prestali/e da se protive odluci vlade koja je odobrila planove Ekvinora. Još od aprila 2018. godine izlazili/e su na ulice i protestovali/e protiv ove odluke uz reči da “ne žele naftu na njihovim prelepim plažama, kao i da su svesni da u ovom dobu klimatskih promena ne mogu dozvoliti dalje bušenje nafte ili eksplataciju uglja”.

Čak i nakon odluke Ekvinora da se povuče, australijska vlada ne priznaje grešku, a ministar energetike izjavljuje da je vlada razočarana odlukom Ekvinora, kao i da će posledice biti posebne teške za Južnu Australiju.

S druge strane, ovo je treća pobeda južnoaustralijskih aktivista/kinja nad velikim naftnim kompanijama!

2. Izgradnja treće piste na engleskom aerodromu Heathrow proglašena ilegalnom

Zaustavite širenje Heathrow-a. Izvor: The Guardian

Naime, apelacioni sud Ujedinjenog Kraljevstva proglasio je planove za izgradnju treće piste na aerodromu Heathrow ilegalnim, zato što odgovarajući ministri prilikom odlučivanja o ovom projektu nisu uzimali u obzir Pariski sporazum i obaveze vlade u borbi protiv klimatske krize.

Nova pista, koja bi bila izgrađena do 2028. godine, povećala bi dnevni broj aviona koji saobraćaju za 700, a samim tim dogodio bi se i veliki porast u emisiji ugljen-dioksida u atmosferu.

Mnoge lokalne inicijative i aktivisti/kinje učestvovali su u protestima protiv realizacije ovog projekta. Jedni od njih su i prijavili ovaj problem visokom sudu, koji je odbio predlog zabrane gradnje treće piste u maju 2019. godine. Međutim mnogobrojne žalbe, kao i protesti naveli su apelacioni sud da ipak promeni odluku u korist graqđana/ki.

Predstavnici/e Greenpeace UK rekli su da nikakvi potezi PR tima Heathrow-a ne bi mogli da zasene uticaj nove piste na emisiju CO2. Iz lokalne inicijative “Zaustavimo širenje Heathrow-a” poručuju da je ovo poslednji udar na kompaniju i da su konačno odneli pobedu, ali i da sad moraju paziti da se pretnja treće piste nikada ne vrati.

3. Republika Srbija odustala od izgradnje luke u Beljarici

Područje Beljarica na Dunavu. Izvor: N1

Nakon što je najavljen projekat izgradnje nove beogradske luke locirane ispod Pupinovog mosta u području Beljarica, pojavilo se mnogo komentara na ovu temu. Beljarica je močvarno područje, stanište mnogih životinjskih i biljnih vrsta, poznata kao jedno od većih gnezdilišta ptica u glavnom gradu. Osim toga, veštačkim sužavanjem korita betonom kako bi se izgradila luka, Beograd bi postao podložniji poplavama.

Nakon velikog odjeka u javnosti, iz odgovornog ministarstva javljeno je kako se od ovog projekta odustalo i kako se traži nova lokacija za izgradnju luke, koja počinje u junu 2021. godine.

Na ovim primerima sa različitih krajeva sveta, vidimo šta im je svima zajedničko. Ljudi postaju svesniji o prirodi i polako uče kako da se izbore za svoju okolinu, za koju donosioci odluka često zaborave da nije njihovo lično vlasništvo.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s